Virtuálne výstavy archívnych dokumentov
100 rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku
Roku 2019 uplynulo sto rokov od vzniku štátom organizovanej ochrany prírody na Slovensku. V našom múzeu sme si toto výročie pripomenuli výstavou 100 rokov ochrany prírody na Slovensku.
Slovenské jaskyniarstvo a generál Golian
Aké je spojenie medzi povstaleckým generálom Jánom Golianom a slovenským jaskyniarstvom? Na prvý pohľad žiadne. Nasledujúci dokument Vás však presvedčí o opaku.
Vojnové škody v Jaskyniarskom zbore KSTL
Ústredie klubu rozoslalo 1. júna 1945 obežník do všetkých svojich zborov a odborov, v ktorom žiadalo, aby im nahlásili škody, ktoré im vznikli v dôsledku vojnových udalostí.
Prvá jaskyniarska výstava
Jaskyniarsky zbor Klubu slovenských turistov a lyžiarov (KSTL) sa snažil aj o propagáciu jaskýň a jaskyniarstva. Okrem prednášok a publikačnej činnosti chcel tento cieľ dosiahnuť aj prostredníctvom výstav. V roku 1946 preto usporiadal prvú jaskyniarsku výstavu.
Výstavba lodenice v Liptovskom Hrádku
Klub slovenských turistov a lyžiarov (KSTL) sa angažoval v rôznych oblastiach turistiky a športu. Podporoval aj rozvoj vodáckych športov (kajakárstvo, kanoistika). V súvislosti s tým postavil na Slovensku niekoľko lodeníc. Jednou z prvých bola lodenica v Liptovskom Hrádku (spolu s lodenicami v Trenčíne, Piešťanoch a Bratislave), ktorú spojili s turistickým domom.
Výskum Demänovskej jaskyne
Jaskyniarsky zbor Klubu slovenských turistov a lyžiarov (JZ KSTL) sa v prvom rade zameriaval na jaskyniarsky výskum. Lokalitami, do ktorých sa organizovali výskumné výpravy asi najčastejšie, boli Slovenský kras a Liptov (najmä Jánska a Demänovská dolina).